Sverige slutade på 5e plats i UVM

Sverige slog Argentina med 32-30 efter förlängning och kommer därmed på en femteplats.

Seger mot Portugal med 30-23, vilket innebär att Sverige spelar om plats 5-6 nu på måndag mot trean i parallellgruppen.

Sverige, för dagen med Oscar Carlén, förlorade dessvärre matchen mot Danmark med 30-25. För att nå en 5-6 platsmatch gäller det att slå Portugal imorgon (lördag).

Sverige övertygade mot Tjeckien i mellanrundans första match, seger med 44-29.

Sverige slog igår Estland i den sista gruppspelsmatchen med 37-27. Det resultatet innebär att Sverige tar med sig 2 poäng till mellanrundan som startar imorgon (torsdag).

Sverige åkte idag på turneringens förlust. Slovenien var för starka och vann med 33-29.

Sverige är fortfarande obesegrade i UVM. Ikväll besegrades Grönland programenligt med 42-24.

Sverige vann även den andra matchen i UVM. Libyen besegrades med 33-13. Enda smolken i bägaren var att Tobias Albrechtson skadades och missar resten av turneringen.

Sveriges U21-landslag befinner sig just nu i Egypten för att spela UVM. Sävehof har 3 spelare med i truppen, Jesper Nielsen, Tobias Albrechtson och Jonathan Stenbäcken. All information om VM hittar du längre ner på sidan.

Gruppspelsmatcher:

Sverige – Holland 6/8 kl. 13.30 (40-31) Stenbäcken 3, Nielsen 2, Albrechtson 2.

Libyen – Sverige 7/8 kl. 15.30 (13-33) Nielsen 1, Stenbäcken 1.

Sverige – Grönland 8/8 kl. 19.30 (42-24) Nielsen 3.

Slovenien – Sverige 10/8 kl. 15.30 (33-29) Stenbäcken 2.

Sverige – Estland 11/8 kl. 17.30 (37-27) Stenbäcken 1, Nielsen 1.

Mellanrundan:

Sverige – Tjeckien 13/8 kl. 13.30 (44-29) Stenbäcken 5, Nielsen 2.

Danmark – Sverige 14/8 kl. 13.30 (30-25) Stenbäcken 7, Nielsen 4.

Sverige – Portugal 15/8 kl. 15.30 (30-23) Stenbäcken 4, Nielsen 2.

Plats 5-6:
Argentina – Sverige 17/8 kl. 14.30 (30-32) Nielsen 2, Stenbäcken 1.

>> Resultat och tabeller

>> Följ matcherna LIVE

Truppen:

1 Linus Persson, H43 Lund

12 Robin Hallberg, Hammarby IF

16 Mikael Appelgren, IFK Skövde

2 Jesper Nielsen, IK Sävehof

3 Fredric Pettersson, Hammarby IF

4 Anton Månsson, H43 Lund

5 Joakim Bååk, Lugi HF

6 Oscar Carlén, SG Flensburg-Handewitt

7 Sebastian Lindell, Runar IL

8 Robin Andersson, IF Guif

9 Nacor Medina, Redbergslids IK

10 Tobias Aren, IF Guif

11 Tobias Albrechtson, IK Sävehof

13 Jacob Nelson, LIF Lindesberg

14 Kim Ekdahl Du Rietz, Lugi HF

15 Jonathan Stenbäcken, IK Sävehof

17 Niclas Ekberg, Ystads IF

Martin Gunnérus