MatchrapportKristianstadHemmaDamHemsida_nyhet

SÄKER SEGER I ÅRETS SISTA HEMMAMATCH

Med tio måls marginal vann IK Sävehof hemma mot Kristianstad HK på torsdagseftermiddagen. Slutresultatet i Partille Arena skrevs till 31–21.
– En bra prestation från vår sida, sammanfattade huvudtränare Andreas Wallin.

IK Sävehof fick till en bra start på årets annandagsmatch mot Kristianstad. Laget hade spurtat iväg till 5–1 redan efter ungefär sju minuters spel där det framförallt var ett gediget jobb i defensiven som banade väg för den fina, gulsvarta matchinledningen.

I paus ledde Sävehof med 15–10 och marginalen skulle slutligen dubbleras innan matchklockan nådde upp till 60 minuter. Slutresultatet fastställdes av Felicia Granat när hon gjorde 31–21 med mindre än halvminuten kvar att spela.
– Det var skönt att studsa tillbaka från förlusten (mot Önnered) förra veckan, konstaterade Andreas Wallin.
– Vi vet om att vi har en hög högstanivå i oss, det är vår lägstanivå som stundtals har varit lite för låg under säsongen. Det måste vi fortsätta jobba med. I dag träffade vi rätt och vi vet om att det är ett bra lag som vi mötte, vi släppte in 41 mål mot dem på bortaplan förra säsongen. Den här gången stod vi framförallt bra bakåt och hade bara släppt in fyra mål efter en kvart, så det var försvarsspelet som gjorde att vi kunde rycka i början av matchen.

Den senaste tiden har Wallin fått fler spelare till sitt förfogande när namnen på frånvarolistan har blivit färre. För första gången den här säsongen tog exempelvis både Stella Huselius och Linn Hansson plats i matchtruppen. Konkurrensen på deras position har därmed blivit stenhård.
– Det är klart att det är väldigt kul att de är tillbaka. Sedan har Elin Ernelind också gjort det fantastiskt bra, så det är ett lyxproblem att vi har tre duktiga vänstersexor.

I nästa omgång väntar säsongens sydligaste bortaresa i seriespelet när IK Sävehof ställs mot Ystads IF på måndag.

IK Sävehofs målskyttar: Ida Sembe 5, Thea Stankiewicz 5, Emma Mihailovic 5, Thea Blomst 3, Linn Hansson 3, Thea Kylberg 3, Felicia Granat 3, Stella Huselius 2, Madeleine Rehnberg 1 och Nina Dano 1.

Kristianstad HK:s målskyttar: Tilda Colleen 6, Laura Eggert 4, Fröydis Wiik Seierstad 3, Sarah Carlström 3, Caroline Eisenhardt 3, Annika Jakobsen 1 och Johanna Sigurdardóttir 1.

– Erik Malmqvist

Fler nyheter

En derbyseger med stora siffror fick inleda det gulsvarta tävlingsåret..

  ÖST vs VÄST GÖTEBORGSDERBY! TORSDAG 9 JANUARI 19:00 IK..

PRENUMERERA MED SÄVEHOF PLUS Vad är Sävehof+? Sävehof+ är namnet..

GOTT NYTT ÅR!   Vi ses 2025 med nya spännande..