IK Sävehof förlänger med "Foppa"

IK Sävehof och Thomas ”Foppa” Forsberg har kommit överrens om ytterligare två säsonger efter denna. Nästan allt av klass har ju gått på export de senaste åren. Thomas Forsberg vänder på kuttingen:
– Jag kom tillbaka till Sverige inför förra säsongen (sommaren 2008) efter tre år i Danmark.

Nu är vi klara med två nya spelsäsonger vilket innebär att ”Foppa” vaktar kassen både säsongen 2010/2011 och 2011/2012, vilket vi är jätteglada för.

Allt är inte bättre utanför landets gränser, slår han fast. Både agenter och klubbar har under hösten försökt locka iväg honom på en ny utlandssväng. Men ”Foppa” har inte ens bemödat sig om att diskutera buden.
– När Sävehof ville ha mig kvar kändes det helrätt att förlänga kontraktet.

I föreningen har vi även startat upp ett målvaktsprojekt ihop med Thomas, vilket innebär att Foppa utbildar ungdomstränare och ungdomsmålvakter i klubben.

Vi har inte vunnit SM-guld på herrsidan sedan 2005. Nån gång i framtiden ska bucklan erövras igen. I satsningen mot detta har Sävehof senaste åren knutit upp en lång rad spelare på längre kontrakt.
– I stort sett alla med landslagsmeriter är kvar till och med sommaren 2012, avslöjar Jerry Hallbäck.

Nu fortsätter vi lagbygget och börjar redan titta på de närmsta säsongerna i form av organisation och trupp.

Jerry Hallbäck

Fler nyheter

Du ger alltid allt i varje situation och i varje..

Damerna lottades mot Sport Lisboa e Benfica (POR) och herrarna..

NORSK SPELARE TILL SÄVEHOF! Sävehof förstärker herrlaget med den norska..

En sann ledare både på, och utanför planen som inledde..