IK Sävehofs herrjuniorer vann finalmatchen i Junior-SM mot IFK Kristianstad med 25-15 (13-7) och kan nu titulera sig Svenska Mästare 2012!
Sävehof hade gått obesegrade genom gruppspelet i Steg 5 och skulle nu ta sig an IFK Kristianstad i den avslutande finalmatchen i Stadium Arena, Norrköping. Laget kom till spel med stor revanschlusta eftersom man befann sig i samma läge förra säsongen och då stod som förlorare efter en finalkamp mot IFK Ystad.
Killarna fick en bra start på matchen och tog snabbt kontrollen över händelserna på planen. Redan efter tio spelade minuter ledde Sävehof med fyra bollar, 5-1. Kristianstad kämpade och försökte men var aldrig riktigt nära att hota Sävehof och efter tjugofem spelade minuter var ställningen 13-7 och laget var på god väg mot att vinna guldet.
Sävehof hade inga planer på att släppa in Kristianstad i matchen och bevakade effektivt sin ledning under den andra halvleken. Skåningarna slet på bra även i kampens andra hälft, men idag var de ett nummer för litet jämfört med Sävehof. När slutsignalen ljuder stod Partille-laget som segrare med tio bollar, 25-15 och fick nu en gruvlig revansch från finalförlusten förra året. Ett stort grattis till laget som förtjänade denna framgång efter ett väl genomfört finalsteg!
Herrjuniorernas tränare Henrik Signell är väldigt nöjd med vad hans lag presterade och gläds över SM-Guldet.
– Vi spelade ett väldigt bra försvarsspel både idag och sett till hela turneringen. Vi har spelat väldigt aggressivt och det har varit jobbigt att möta oss. Framåt har vi varit väldigt konsekventa, gjort många kloka val och visat stor mognad.
Henrik vill lyfta fram Olle Forsell-Schefvert och Adam Bucht som båda har svarat för en riktigt stark turnering, både defensivt och offensivt. Men det är också viktigt med att påpeka att hela laget har gjort det bra och har stor del i framgångarna.
– Den här gruppen är helt fantastisk och vi har de bästa spelarna. Tillsammans har de vuxit ut till ett oerhört bra lag och det är nyckeln till att vi lyckats så bra i år, avslutar Henrik glatt.
Värt att notera är också att Sävehofs B-flickor slutade på tredje plats i sin serie och fick en bronspeng med sig hem till Partille. Bra jobbat av tjejerna och grattis!
IK Sävehof-IFK Kristianstad 25-15 (13-7)
Olle Schefvert 6, Sebastian Karlsson 5, David Florander 4, Adam Bucht 4, Christoffer Edvardsson 2, Gabriel De Santis 1, Lucas Björnland 1, Victor Röxner 1, Johan Niva 1.
JSM-GULD TRUPPEN
1 Isak Lindh, -93
12 Victor Larsson, -94
2 Martin Alm, -93
5 Gabriel Gegerfelt, -94
7 Viktor Rhodin, -94
8 Marcus Jakobsson, -93
9 Christoffer Edvardsson, -93
10 Adam Bucht, -93
13 Linus Ekman, -93
14 Gabriel De Santis, -93
15 Johan Niva, -93
17 Victor Röxner, -93
18 David Florander, -94
20 Erik Jilnö, -93
23 Olle Forsell-Schefvert, -93
25 Sebastian Karlsson, -95
28 Daniel Wikensten, -94
29 Joel Forsberg, -93
31 Lucas Björnland, -93
Tränare:
Henrik Signell
Niklas Larsson
Glenn Claesson
Jörgen Carlsson
Thomas Kronvold
Tobias Küller
Göran Ivarsson
IK Sävehofs facit i JSM sen 2001.
2001: SILVER
2002: SILVER
2003: BRONS
2004: BRONS
2005: BRONS
2006: SILVER
2007: GULD
2008: GULD
2009: SILVER
2010: GULD
2011: SILVER
2012: GULD
Intervju med Isak Lindh och Sebastian Karlsson
Text: David Flatbacke-Karlsson
Foto: Bildbyrån