MatchrapportNexebortaHemsida_nyhet

FÖRLUST MED MINSTA MÖJLIGA MARGINAL I KROATIEN

Med gott tålamod och mängder av Simon Möller-straffräddningar höll IK Sävehof på att ta sig tillbaka från en tuff start borta mot RK Nexe. Endast en boll ytterligare hade behövt passera mållinjen för att kunna fira en poäng i Kroatien när huvudrundan av EHF European League inleddes på tisdagskvällen.

Med sammanlagt fem segrar och en oavgjord match från gruppspelet klev Sävehof in i huvudrundan av European League som ett obesegrat lag. Första utmaningen i denna fas av turneringen var bortamatch i Kroatien och närmare bestämt ett möte med RK Nexe.

För svenska lag benämns matcher på Balkan i europeiskt cupspel alltid som tuffa att få med sig något ifrån. Redan i matchinledningen fick Sävehof känna på hur det kan ta sig uttryck när det var underläge med 1–5 efter fem minuters spel. Hemmalaget tog sig till bra lägen som de förvaltade, samtidigt som de oprovocerade tekniska felen från Sävehof kom allt för frekvent och den kroatiske målvakten radade upp räddningar.

Tio minuter in valde huvudtränare Michael Apelgren att ta första timeouten när det var underläge med 3–8. Effekten var märkbar när laget följde upp med att göra fem av de sex efterföljande målen, vilket istället framkallade en timeout från Nexe. När Óli Mittún stänkte in nästa boll i nät var det helt plötsligt lika på nio. Nexe hittade dock tillbaka till sin rytm och ledde med 16–13 efter 30 minuters spel.

En bit in i den andra halvleken fortsatte det att vara underläge med tre, fyra och stundtals även fem måls marginal. Någon gulsvart uppgivenhet syntes dock inte till. När Simon Möller slog till med två straffräddningar inom loppet av en minut i underläge med fyra bollar var det som att något tände till på riktigt allvar.

Tålmodigt stretade Sävehof på och successivt blev differensen mellan lagen mindre och mindre. Med femton minuter kvar att spela skiljde tre bollar. Med nio minuter kvar att spela skiljde två bollar. Och med sju minuter kvar att spela skiljde endast en boll.

Dramatiken var total och in i slutminuterna var det fortsatt uddamålsunderläge för Sävehof. En första kvitteringschans dök upp, men bommades. När det i den allra sista spelminuten var Nexes tur att äga boll i offensivt område fick de straff och möjlighet att punktera matchen med mindre än 30 sekunder kvar att spela. Istället för ett definitivt avgörande för kroaterna, klev Möller fram för att göra halvlekens femte straffräddning.

Tid att få till ett välplanerat anfall fanns, men det rätta avslutsläget dök aldrig upp. Mot en uppställd Nexe-mur försökte Mittún med ett sista frikast, men utan framgång och matchen slutade i förlust med 28–29.

Den fina resultatraden från gruppspelet innebär att Sävehof ändå står på tre poäng i huvudrundan. Nexe och nästa veckas motståndare i Partille Arena, Skjern, har dock gått om i tabellen och står på fyra pinnar med tre omgångar kvar att spela.

RK Nexes målskyttar: Luka Moslavac 7, Borna Manci Micevic 4, Marko Bezjak 4, Fahrudin Melic 3, Ivan Srsen 2, Manuel Strlek 2, Mario Tomic 2, Adir Cohen 2, Aleksandar Bakic 1, Ante Gadza 1 och Gianfranco Pribetic 1.

IK Sävehofs målskyttar: Óli Mittún 7, Felix Möller 5, Gustaf Wedberg 4, Sebastian Spante 4, Emil Berlin 2, Pontus Brolin 2, William Andersson Moberg 2, Adam Blanche 1 och Malte Celander 1.

– Erik Malmqvist

Fler nyheter

Ett avslutande sekunddrama ledde i slutändan fram till en poäng..

SÄVEHOFS POJKAR 18 I EUROPASPEL! Europeiska Handbollförbundet (EHF) har tagit..

Halvtidsunderläge med sju bollar mot Önnereds HK var nära att..

Sportlovskul på Sävehof – 14 februari! Kom och fira sportlovet..