180709_basta_idrottsstad_2018_640

FJÄRDE BÄSTA IDROTTSSTAD!

Partille utmärker sig åter i SVT´s stora omröstning när det gäller Sveriges bästa idrottsstad, en fjärde plats blir årets fenomenala facit!
Partille får 244 jurypoäng och tangerar därmed förra årets tolfte plats. I juryn är det åtta personer som placerar Partille på första plats!

Citerat från svt:

https://www.svt.se/sport/sveriges-basta-idrottsstad/sbi-fredag-3-6

https://www.svt.se/sport/sveriges-basta-idrottsstad/idrottsstad-partille-3

”Plats 1: 8 Plats 2-3: 9. Med på 34/50 listor.
Placering 2017: 12. Bästa SBI-placering: 4 – 2018

Med sina 38 000 invånare är Partille avsevärt mindre än grannen Göteborg men framgångsmässigt är man större. Ida Odén ordnade så att guldet kom hem till Sävehof igen med karriärens sista skott. I det som kallas ”världens bästa slutspel” vann båda Partille-lagen Team Pergamon och Team X-calibur SM-guld i bowling. Sävedalens Andreas Kramer satte svenskt rekord på 800 meter. Bella Gulldén ledde Sverige till en historisk första VM-semifinal i handboll.

Bland motiveringarna plats 1:
Partille är en liten stad som imponerar stort med bland annat tre SM-guld i handboll och bowling. Att Partille dessutom har svenskt rekord på 800 meter, EM-guld i thaiboxning samt årets handbollsspelare i Isabelle Gulldén gör att staden får min röst. /Moa Höjer, sportjournalist NSD och jurymedlem

Partille har inte bara ökat antalet aktiva invånare på orten i flera idrotter under året utan har även utvecklat prestationer på de högre satsande utövarna med 3 lag-SM guld som kronan på verket för sitt arbete. Goda prestationer är bra för ett samhälle då det motiverar flera invånare att aktivera och engagera sig samt att bra förebilder inom elitidrotten inte bara är bra för staden och landets prestationer utan även för folkhälsan. /Louice Holmvik, Tidaholm, jurymedlem”

Hänt sportsligt senaste året (13/6 2017-1/6 2018) 

+ SM-guld Sävehof dam, revansch efter förlust ifjol. 11 guldet på 13 år. 

+ SM-Guld Team Pergamon bowling herr, andra raka titeln 

+ SM-Guld Team X-calibur bowling dam, vände underläge i finalen 

Lag och föreningar: 

IK Sävehof (Handbollsligan herr) 8 i serien, till kvartsfinal

IK Sävehof (Handboll SHE dam) 3 i serien, SM-GULD 2018 

Sävedalens AIK (friidrott) 5 i mästerskapsstandaren 2017

Sävedalens AIK (orientering) 9 på SM-rankingen 2017 

Team Pergamon (bowling herr) 1 i serien, SM-GULD 2018 

Team X-calibur (bowling dam) 2 i serien, SM-GULD 2018 

Idrottare från kommunen på internationell nivå 

Kristoffer Peterson, fotboll 

Isabelle Gulldén, Johanna Ahlm, Jamina Roberts, Patrik Fahlgren, handboll 

Angela Mamic (EM-guld) thaiboxning 

Andreas Kramer (VM), friidrott

Fler nyheter

Tobias återvänder hem till Sävehof efter att ha varit utlånad..

Sista omgången i Handbollsligan bjöd på stor dramatik. Tiden var..

Oavgjort mot Kungälvs HK i den sista omgången innebär att..

Sävehof förstärker damlaget med den holländska landslagsspelaren Kim Molenaar. Hon..