IK Sävehof (H) vs Alingsås HK

vs
2017-05-17
Resultat: 27 - 33

Matchreferat

Publik 2965

Domare Niclas Widell och Jonas Åström

Herrarna förlorade mot Alingsås och är ute ur Handbollsligans slutspel. Semifinalserien slutade 1–3.

– Det känns som ett plötsligt slut, säger Jonas Larholm.

Det var vinna eller försvinna för Sävehofs del inför den fjärde semifinalen mot Alingsås. Partille Arena var välfylld för kvällen och det var upplagt för en riktigt härlig handbollskväll. Matchen började dock tungt för Gulsvarts del. Man drog på sig flera utvisningar och hade svårt att producera framåt. Detta medan Alingsås öste på med både målvaktsräddningar och bra anfallsspel. Ställningen var 5–10 efter knappt 19 minuter.

Spelet blev inte bättre därefter. Hemmalaget hade fortsatt svårt att hitta igenom det täta Alingsåsförsvaret och bortalaget skapade sig ett rejält försprång inför den andra halvleken. När domarna blåste för halvtid stod det 8–15.

– Vi hittade inte den rätta spänningsnivån. Vi fick ingen skjuts av adrenalinet utan det blev i stället till någonting negativt och vi började tveka, säger Larholm.

Den andra halvleken började inte mycket bättre för Sävehofs del. Det mesta gick Alingsås del och när det återstod en knapp kvart ledde bortalaget med 25–16. Även om det skett mirakelvändningar förr i slutspelet så blev detta försprånget för stort. Slutresultatet skrevs till 27–33.

– Vi var kanske inte helt förberedda eller klara på vad det egentligen krävs för att vinna dessa matcherna och ta oss till final. Det är inte jättemånga i vårt lag som gjort det innan och det märkte man att det är fler i Alingsås som gjort det, säger Larholm och fortsätter.

– Det känns som ett plötsligt slut. Vi hade ju velat fortsätta så klart. Nu är det rätt tomt.

Nu återstår det bara en match för säsongen i Partille Arena och det är den femte och avgörande semifinalen mellan Sävehof och Skuru. Laget behöver ditt stöd så se till att köpa din biljett här.

Spelplats

Partille Arena
Arenagatan, Partille, Sverige

IK Sävehof (H)

# SpelarePositionMålVarning2 minRött kort% MålMEPSkottRäddningarRäddningar %Straff rädd.MatcherRäddning straff %
1Per SandströmMålvakt000000000000
4Henrik JohanssonV6000000000000
5Viktor RhodinM6400000000000
7Jonas Larholm9M301000000000
10Victor FridénH6100000000000
12Anton HagvallMålvakt000000000000
13Atli AEvar IngolfssonM6000000000000
14Johan FagerlundH9200000000000
15William BogojevicV9400000000000
19Niclas FingrenV9002000000000
23Viktor OttossonV6500000000000
25Olle Forsell-SchefvertV9102000000000
26Jonathan Edvardsson9M100000000000
27Gzim SalihiH9300000000000
28Linus EkmanH9001000000000
34Sebastian KarlssonH6300000000000
 Total 2706000000000

Alingsås HK

PositionMålVarning2 minRött kort% MålMEPSkottRäddningarRäddningar %Straff rädd.MatcherRäddning straff %
 3306000000000