IK Sävehof (H) vs HK Malmö

vs
2017-04-06
Resultat: 25 - 24

Matchreferat

Publik 820

Domare jasmin Kliko och Mikael Johansson

Herrarna besegrade Malmö i den sista omgången av Handbollsligans grundserie. Nu väntar Redbergslid i en kvartsfinalserie.

– Hoppas på publikfester, säger tränare Robert Wedberg.

Inför kvällens sista omgång var de mesta klart kring hur lagen skulle sluta i tabellen. För att Sävehof skulle klättra ett pinnhål krävdes att Alingsås skulle tappa poäng mot redan nedflyttningsklara IFK Ystad, samtidigt som Sävehof skulle vinna mot Malmö. Även om det sistnämnda inträffade genom en uddamålsseger med 25–24, blev det inte bättre än en sjätteplacering i Handbollsligans för Sävehof eftersom Alingsås enkelt motade tillbaka Ystad med 29–14. Robert Wedberg summerar sitt lags säsong så här långt.

– Under vårsäsongen har vi höjt oss och det har varit viktigt. Det tog ett tag höstas att spela ihop oss. Framför allt i försvarsspelet att hitta positioner och det känns mycket stabilare nu.

Efter matcherna i den avslutande omgången var det dags för kvällens höjdpunkt – slutspelsvalen. Kristianstad och Ola Lindgren var först ut och valde Eskilstuna Guif följt av att Lugis Tomas Axnér valde Ystads IF. Sedan var det RIK och Jasmin Zutas tur och då valde man lokalkonkurrenten Sävehof.

– Nu får vi hoppas på publikfester. Det ska bli spännande, säger Wedberg.

Att RIK har plusstatistik på de gulsvarta oroar inte den 52-årige tränaren.

– Det är väl ganska öppet. De vann klart den första matchen sen vann vi klart här senast och så vann de en tajt match emellan där, men vi startar om från början båda lagen.

Nu har vi alltså två heta kvartsfinalsderbyn att se fram emot och det vill ni ju inte missa. Köp Slutspelskortet här.

Samtliga kvartsfinaler i Handbollsligan:

IFK Kristianstad–Eskilstuna Guif
Lugi–Ystads IF
Redbergslids IK–IK Sävehof
HK Malmö–Alingsås HK

Spelplats

Partille Arena
Arenagatan, Partille, Sverige

IK Sävehof

# SpelarePositionMatcherMålSkott% Mål2 minMEPRäddningarRäddningar %Straff rädd.Räddning straff %
1Per SandströmMålvakt0000000000
4Henrik JohanssonV60200000000
5Viktor RhodinM60100000000
6Oskar Sunnefeldt9M0000000000
7Jonas Larholm9M0200000000
10Victor FridénH60400000000
13Atli AEvar IngolfssonM60000000000
14Johan FagerlundH90400000000
15William BogojevicV90000000000
19Niclas FingrenV90300100000
23Viktor OttossonV60600000000
25Olle Forsell-SchefvertV90000100000
26Jonathan Edvardsson9M0200000000
28Linus EkmanH90000000000
 Total 02400200000

HK Malmö

PositionMatcherMålSkott% Mål2 minMEPRäddningarRäddningar %Straff rädd.Räddning straff %
 02400300000