IK Sävehof (H) vs Lugi HF (H)

vs
2017-03-27
Resultat: 26 - 30

Matchreferat

Publik 1420

Domare Mattias Wetterwik och Mirza Kurtagic

Herrarna förlorade mot Lugi i Handbollsligan med 26–30. Det var blott den tredje förlusten under 2017.

– Vi borde haft några fler mål upp efter den första halvleken med det spelet vi hade, säger tränare Robert Wedberg.

Efter damernas seger mot Heid var det dags för herrarna att hälsa Lugi välkomna till Partille Arena. Sävehof var i god form och hade bara förlorat två matcher efter nyår och kunde vid seger närma sig Lugi och de andra lagen i toppen av Handbollsligan.

Matchen började tufft och hårt. Den första halvleken bjöd på fem utvisningar och sex gula kort och att det stod en hel del på spel var det ingen tvekan om. Sävehof var något vassare inledningsvis med tätt försvarsspel som gjorde det svårt för Lugi att komma igenom, och en effektivitet framåt som ledde till att Josip Cavar i bortamålet endast stod på 24 i räddningsprocent efter 30 minuter. Hemmalaget kunde gå till pausvila med ledning 13–11.

– Vi har ett bra försvars- och målvaktsspel. Kontringsspelet fungerade och vi borde haft några fler mål upp med det spelet vi hade. Vi har lite otur med en del avslut som går stolpe ut också.

Lugi startade bäst i den andra halvleken och åt sig snabbt ikapp. Oscar Jensen fick tag i några bollar efter att ha ersatt Cavar i bortamålet och nu var det Sävehof som hade svårt att hitta vägar igenom ett tätt motståndarförsvar. Med en knapp kvart kvar att spela tog Lugi en tvåmåls-ledning – ett försprång som man heller aldrig släppte. Slutresultatet skrevs till 26–30.

– Det är små marginaler med en del returer som studsade på våra fötter i stället för att vi kunde kontra. Det är sådant man behöver ha med sig när det är tätt men vi får gratulera Lugi, de gjorde det bra, säger Robert Wedberg.

Det är snart dags för slutspel och vi behöver ditt stöd. Köp Slutspelskortet här.

Spelplats

Partille Arena
Arenagatan, Partille, Sverige

IK Sävehof

# SpelarePositionMatcherMålSkott% Mål2 minMEPRäddningarRäddningar %Straff rädd.Räddning straff %
1Per SandströmMålvakt0000000000
5Viktor RhodinM60200000000
7Jonas Larholm9M0600100000
10Victor FridénH60100100000
12Anton HagvallMålvakt0000000000
13Atli AEvar IngolfssonM60100000000
14Johan FagerlundH90400000000
15William BogojevicV90500000000
19Niclas FingrenV90100100000
23Viktor OttossonV60300000000
25Olle Forsell-SchefvertV90300000000
26Jonathan Edvardsson9M0000000000
28Linus EkmanH90000100000
 Total 02600400000

Lugi HF

PositionMatcherMålSkott% Mål2 minMEPRäddningarRäddningar %Straff rädd.Räddning straff %
 0000000000