IK Sävehof (H) vs Lugi HF (H)

vs
2017-03-27
Resultat: 26 - 30

Matchreferat

Publik 1420

Domare Mattias Wetterwik och Mirza Kurtagic

Herrarna förlorade mot Lugi i Handbollsligan med 26–30. Det var blott den tredje förlusten under 2017.

– Vi borde haft några fler mål upp efter den första halvleken med det spelet vi hade, säger tränare Robert Wedberg.

Efter damernas seger mot Heid var det dags för herrarna att hälsa Lugi välkomna till Partille Arena. Sävehof var i god form och hade bara förlorat två matcher efter nyår och kunde vid seger närma sig Lugi och de andra lagen i toppen av Handbollsligan. 

Matchen började tufft och hårt. Den första halvleken bjöd på fem utvisningar och sex gula kort och att det stod en hel del på spel var det ingen tvekan om. Sävehof var något vassare inledningsvis med tätt försvarsspel som gjorde det svårt för Lugi att komma igenom, och en effektivitet framåt som ledde till att Josip Cavar i bortamålet endast stod på 24 i räddningsprocent efter 30 minuter. Hemmalaget kunde gå till pausvila med ledning 13–11.

– Vi har ett bra försvars- och målvaktsspel. Kontringsspelet fungerade och vi borde haft några fler mål upp med det spelet vi hade. Vi har lite otur med en del avslut som går stolpe ut också.

Lugi startade bäst i den andra halvleken och åt sig snabbt ikapp. Oscar Jensen fick tag i några bollar efter att ha ersatt Cavar i bortamålet och nu var det Sävehof som hade svårt att hitta vägar igenom ett tätt motståndarförsvar. Med en knapp kvart kvar att spela tog Lugi en tvåmåls-ledning – ett försprång som man heller aldrig släppte. Slutresultatet skrevs till 26–30.

– Det är små marginaler med en del returer som studsade på våra fötter i stället för att vi kunde kontra. Det är sådant man behöver ha med sig när det är tätt men vi får gratulera Lugi, de gjorde det bra, säger Robert Wedberg.

Det är snart dags för slutspel och vi behöver ditt stöd. Köp Slutspelskortet här.

Spelplats

Partille Arena
Arenagatan, Partille, Sverige

IK Sävehof

# SpelarePositionMålVarning2 minRött kort% MålMEPSkottRäddningarRäddningar %Straff rädd.MatcherRäddning straff %
1Per SandströmMålvakt000000000000
5Viktor RhodinM6200000000000
7Jonas Larholm9M601000000000
10Victor FridénH6101000000000
12Anton HagvallMålvakt000000000000
13Atli AEvar IngolfssonM6100000000000
14Johan FagerlundH9400000000000
15William BogojevicV9500000000000
19Niclas FingrenV9101000000000
23Viktor OttossonV6300000000000
25Olle Forsell-SchefvertV9300000000000
26Jonathan Edvardsson9M000000000000
28Linus EkmanH9001000000000
 Total 2604000000000

Lugi HF (H)

PositionMålVarning2 minRött kort% MålMEPSkottRäddningarRäddningar %Straff rädd.MatcherRäddning straff %
 000000000000