Resultat

Lag1:a halvlek2:a halvlekResultatUtfall
Team Eslövs IK91019Förlust
IK Sävehof (D)141731Vinst

Team Eslövs IK

PositionMålVarning2 minRött kort% MålSkottMEPRäddningarRäddningar %MatcherStraff rädd.Räddning straff %
 1900000000000

IK Sävehof (D)

# SpelarePositionMålVarning2 minRött kort% MålSkottMEPRäddningarRäddningar %MatcherStraff rädd.Räddning straff %
1Johanna BundsenMålvakt100000000000
3Emma Ekenman-FernisH61101000000000
5Joanna Lindvall-HaggrenH6001000000000
6Ida OdénH9200000000000
7Thess KrönellM6200000000000
8Elin EnhörningM6200000000000
10Hanna ÖrtorpV6200000000000
11Rikke JensenV9100000000000
12Isabella MouratidouMålvakt000000000000
13Elin Hallagård9M401000000000
14Linnea Pettersson9M300000000000
19Olivia MellegårdV6300000000000
 Total 3103000000000

Spelplats

Eslöv Hallen
Onsjövägen 3, 241 34 Eslöv, Sverige

Återblicka

Publik 212

Domare Simon Johansson och Fredrik Johansson

Det blev seger för damerna mot Eslöv i den sista omgången av SHE. Därefter valde Henrik Signell i samspråk med laget att välja Heid i kvartsfinalspelet.

– Vi tror att vi har en väldigt bra chans att gå vidare, säger Henrik Signell.

För två dagar sedan möttes Sävehof och Heid i Partille Arena. Då vann Sävehof med 37–23 och tidigare denna säsongen vann de gulsvarta även på bortaplan med 34–21. Och det är med de resultaten som lagen går in i kvartsfinalspelet som börjar om drygt en vecka.

– Vi är överens om att det var ett bra val. Dels är det ett Göteborgslag, det blir roliga derbyn och vi slipper resa. Men sen tror vi att vi har en väldigt bra chans att gå vidare, säger Henrik Signell.

Efter många om och men står Sävehof som seriesegrare för sjunde året i följd. Grundserien har präglats av hårt matchande – både i SHE, Champions League och i EHF-Cupen. Inför den näst sista omgången var det många som trodde att Lugi skulle knipa förstaplatsen i ligan. Men efter att Lundalaget förlorade med uddamålet mot årets topplagsdödare VästeråsIrsta, tog Sävehof tillbaka serieledningen i och med segern mot Heid.

– Jag tycker grundserien i det stora hela har gått bra med tanke på de skador och skavanker vi haft och framför allt gjorde vi det bra när vi hade mycket matcher. Sen har vi några perioder som vi inte är helt nöjda med men så är det hela tiden. Kanske ska vi ha en högre lägstanivå i vissa skeden.

Matchen mot Eslöv då? Jo, den började lite knackigt där hemmalaget hade marginalerna på sin sida. Sävehof missade och de returer som blev tog Eslöv hand om. Men sedan arbetade sig Signells lag in i matchen och kopplade ett grepp om den redan i slutet av första halvlek. Ett grepp som man aldrig släppte och kunde till slut vinna komfortabelt med 31–19.

– Det började något trevande. Inte spelmässigt dock. Vi var kyliga och stod rätt och fortsatte med det i den andra halvleken, säger Henrik Signell.

Strax är det alltså dags för slutspel. Och lagen behöver ditt stöd. Köp Slutspelskortet här.