Resultat

Lag1:a halvlek2:a halvlekResultatUtfall
Skara HF91120Förlust
IK Sävehof (D)202040Vinst

Skara HF

PositionMålVarning2 minRött kort% MålSkottMEPRäddningarRäddningar %MatcherStraff rädd.Räddning straff %
 000000000000

IK Sävehof (D)

# SpelarePositionMålVarning2 minRött kort% MålSkottMEPRäddningarRäddningar %MatcherStraff rädd.Räddning straff %
1Johanna BundsenMålvakt100000000000
3Emma Ekenman-FernisH6700000000000
5Joanna Lindvall-HaggrenH6400000000000
6Ida OdénH9500000000000
7Thess KrönellM6101000000000
8Elin EnhörningM6200000000000
10Hanna ÖrtorpV6800000000000
11Rikke JensenV9200000000000
13Elin Hallagård9M500000000000
14Linnea Pettersson9M501000000000
16Hanna ErikssonMålvakt000000000000
19Olivia MellegårdV6000000000000
28Jamina RobertsV9000000000000
 Total 4002000000000

Spelplats

Skara Idrottshall
Vilan Skara Fc 1, 532 37 Skara, Sverige

Återblicka

Publik 910

Domare Mohamed Abdulkadir och Johan Gedda

Det är dags för årets sista match för Sävehof, och det är nykomlingen Skara som är hemmalag i kvällens drabbning.

– Det ska bli kul att komma till Skara. De har en hausse där och vi ser fram emot att få uppleva stämningen, säger Sävehoftränaren Henrik Signell.

Skara ligger sist i tabellen, men lämnar den positionen vid seger i kväll.

– Vi vet att vi måste vara professionella. Ger vi dem lillfingret tar de hela handen, resonerar Henrik Signell.

Juldagarna har inte enbart ägnats åt vila utan också åt att träna ihop laget efter det långa EM-uppehållet.

Ett par av de ordinarie spelarna vilar mot Skara: Loui Sand, Jamina Roberts, Julia Eriksson, Olivia Mellegård och Isabella Mouratidou.

– Taktiskt är det samma förutsättningar som vanligt. Men vi kommer behöva förbereda oss på att det kan bli tryck och härlig inramning, säger Henrik Signell.

I Skara finns tre tjejer som är välbekanta ansikten för många i Sävehof: Alice Nyfjäll, Maria Sundin och Louise Lilja var alla med och blev svenska juniormästare med Sävehof 2015.