Resultat

Lag1:a halvlek2:a halvlekResultatUtfall
IK Sävehof (H)171330Vinst
Eskilstuna GUIF121224Förlust

IK Sävehof (H)

# SpelarePositionMålVarning2 minRött kort% MålSkottMEPRäddningarRäddningar %MatcherStraff rädd.Räddning straff %
1Per SandströmMålvakt000000000400
4Henrik JohanssonV6000000000400
5Viktor RhodinM6102000000400
6Oskar Sunnefeldt9M000000000400
7Jonas Larholm9M100000000400
9Johan BlickhammarV9000000000400
10Victor FridénH6400000000400
13Atli AEvar IngolfssonM6300000000400
14Johan FagerlundH9200000000400
15William BogojevicV9300000000400
12Anton HagvallMålvakt000000000400
19Niclas FingrenV9301000000400
23Viktor OttossonV6800000000400
25Olle Forsell-SchefvertV9400000000400
26Jonathan Edvardsson9M100000000400
34Sebastian KarlssonH6000000000400
 Total 30030000006400

Eskilstuna GUIF

PositionMålVarning2 minRött kort% MålSkottMEPRäddningarRäddningar %MatcherStraff rädd.Räddning straff %
 000000000000

Spelplats

Partille Arena
Arenagatan, Partille, Sverige

Återblicka

Publik 1435

Domare: Rickard Canbro och Markus Winberg

 

Inför matchen sa Robert Wedberg följande…

Sävehof har öppnat säsongen fullt godkänt. Det är tränaren Robert Wedbergs bedömning efter fyra poäng på tre matcher.

– Det känns som att vi hållit ihop laget bättre och bättre. Vi är inte där som vi vill vara, men utvecklingen går åt rätt håll, säger han.

När Robert Wedberg går in i en lite djupare analys är det framför allt sekvenser i andra halvlekarna mot Skövde och Hammarby som han är nöjd med.

– Vi har haft 15-20-minutersperioder där vi spelat bra. Mot Skövde blev vi kanske lite naiva och lät dem komma in i matchen igen, men mot Hammarby var det annat som gjorde att det blev lite tätare i slutet. Vi fick en dubbelutvisning när vi ledde med sju mål, och det var då de hämtade in en del men den gången kändes det ändå mer stabilt, säger Wedberg.

Det har varit en del förkylningar och sjukdomar som drabbat laget, och mot Hammarby senast saknades Victor Fridén, men nu ska alla spelare vara friska igen. Och det kan behövas mot Guif som öppnat serien bra.

– Det är ett annorlunda Guif den här säsongen. De har spelare som är väldigt kvicka, explosiva och energiska. De spelar ett offensivt försvarsspel och vill stressa motståndaren till misstag så att de själva kan kontra. Det vill till att förhålla sig till den saken, annars kommer det bli tufft att hänga med, säger Robert Wedberg.

Uppsnack ikväll 18:30 i John Scott´s