IK Sävehof (H) vs Eskilstuna GUIF

vs
2016-10-03
Resultat: 30 - 24

Matchreferat

Publik 1435

Domare: Rickard Canbro och Markus Winberg

 

Inför matchen sa Robert Wedberg följande...

Sävehof har öppnat säsongen fullt godkänt. Det är tränaren Robert Wedbergs bedömning efter fyra poäng på tre matcher.

– Det känns som att vi hållit ihop laget bättre och bättre. Vi är inte där som vi vill vara, men utvecklingen går åt rätt håll, säger han.

När Robert Wedberg går in i en lite djupare analys är det framför allt sekvenser i andra halvlekarna mot Skövde och Hammarby som han är nöjd med.

– Vi har haft 15-20-minutersperioder där vi spelat bra. Mot Skövde blev vi kanske lite naiva och lät dem komma in i matchen igen, men mot Hammarby var det annat som gjorde att det blev lite tätare i slutet. Vi fick en dubbelutvisning när vi ledde med sju mål, och det var då de hämtade in en del men den gången kändes det ändå mer stabilt, säger Wedberg.

Det har varit en del förkylningar och sjukdomar som drabbat laget, och mot Hammarby senast saknades Victor Fridén, men nu ska alla spelare vara friska igen. Och det kan behövas mot Guif som öppnat serien bra.

– Det är ett annorlunda Guif den här säsongen. De har spelare som är väldigt kvicka, explosiva och energiska. De spelar ett offensivt försvarsspel och vill stressa motståndaren till misstag så att de själva kan kontra. Det vill till att förhålla sig till den saken, annars kommer det bli tufft att hänga med, säger Robert Wedberg.

Uppsnack ikväll 18:30 i John Scott´s

Spelplats

Partille Arena
Arenagatan, Partille, Sverige

IK Sävehof

# SpelarePositionMatcherMålSkott% Mål2 minMEPRäddningarRäddningar %Straff rädd.Räddning straff %
1Per SandströmMålvakt4000000000
4Henrik JohanssonV64000000000
5Viktor RhodinM64100200000
6Oskar Sunnefeldt9M4000000000
7Jonas Larholm9M4100000000
9Johan BlickhammarV94000000000
10Victor FridénH64400000000
13Atli AEvar IngolfssonM64300000000
14Johan FagerlundH94200000000
15William BogojevicV94300000000
12Anton HagvallMålvakt4000000000
19Niclas FingrenV94300100000
23Viktor OttossonV64800000000
25Olle Forsell-SchefvertV94400000000
26Jonathan Edvardsson9M4100000000
34Sebastian KarlssonH64000000000
 Total 643000300000

GUIF

PositionMatcherMålSkott% Mål2 minMEPRäddningarRäddningar %Straff rädd.Räddning straff %
 0000000000