Resultat

Lag1:a halvlek2:a halvlekResultatUtfall
IK Sävehof (D)71320Vinst
Lugi HF (D)81018Förlust

IK Sävehof (D)

# SpelarePositionMålVarning2 minRött kort% MålSkottMEPRäddningarRäddningar %MatcherStraff rädd.Räddning straff %
1Johanna BundsenMålvakt000000000000
2Julia WalsternH9000000000000
3Emma Ekenman-FernisH6100000000000
4Loui SandV6300000000000
5Joanna Lindvall-HaggrenH6000000000000
6Ida OdénH9300000000000
7Thess KrönellM6001000000000
8Elin EnhörningM6202000000000
9Julia Eriksson9M200000000000
13Elin Hallagård9M100000000000
14Linnea Pettersson9M200000000000
19Olivia MellegårdV6300000000000
28Jamina RobertsV9300000000000
 Total 2003000000000

Lugi HF (D)

PositionMålVarning2 minRött kort% MålSkottMEPRäddningarRäddningar %MatcherStraff rädd.Räddning straff %
 000000000000

Spelplats

Partille Arena
Arenagatan, Partille, Sverige

Återblicka

Publik 1760

Domare: Mirza Kurtagic och Mattias Wetterwik

Inför matchen sa Henrik Signell följande:

Det är ingen tvekan om att det är gott om självförtroende i Sävehof inför matchen mot Lugi. Champions League-segern mot Larvik är det säkert många som vill suga på ett tag, men nu gäller det att koppla bort de tankarna och satsa helhjärtat på toppmatchen i SHE.

– Det här är en tidig seriefinal och det blir kul. Vi har haft många tuffa matcher mot Lugi och förlorat mot dem dessutom, så vi vet vad som krävs, säger tränaren Henrik Signell.

Han säger med bestämdhet att resultatet från träningsmatchen i september lagen emellan (seger 33-7) inte kommer upprepas.

– Det kan vi glömma direkt. Lugi är ett bra lag. De drar gärna ner tempot och har ett tungt sätt att spela försvar. Det krävs att vi är på tå om vi ska vinna, att vi gör det bra helt enkelt, säger Henrik Signell. I det här läget kan det faktiskt vara klokt att återkoppla till Champions League-matchen mot Larvik, för där gjorde Sävehof många rätt. Framför allt i den andra halvleken då Sävehof hämtade in ett fyramålsunderläge till tremålsvinst.

– Vi gjorde en del fel bakåt i första halvlek som vi borde kunna undvika när vi förberett oss som vi gjort. Vet inte om det berodde på frustration, men positivt var att vi inte låg under med många mål och vi kände att det fanns mycket att förbättra, förklarar Henrik Signell.

När den insikten går att omsätta i handling kan mycket hända. Matchen mellan Sveriges två just nu bästa damhandbollslag följs av ännu en toppmatch i Partille Arena. På söndag väntar Esbjerg i Champions League.

– Vi har en bred trupp och satsar både på SHE och Champions League, klargör Henrik Signell.