IK Sävehof (D) vs Lugi HF (D)

vs
2016-10-19
Resultat: 20 - 18

Matchreferat

Publik 1760

Domare: Mirza Kurtagic och Mattias Wetterwik

Inför matchen sa Henrik Signell följande:

Det är ingen tvekan om att det är gott om självförtroende i Sävehof inför matchen mot Lugi. Champions League-segern mot Larvik är det säkert många som vill suga på ett tag, men nu gäller det att koppla bort de tankarna och satsa helhjärtat på toppmatchen i SHE.

– Det här är en tidig seriefinal och det blir kul. Vi har haft många tuffa matcher mot Lugi och förlorat mot dem dessutom, så vi vet vad som krävs, säger tränaren Henrik Signell.

Han säger med bestämdhet att resultatet från träningsmatchen i september lagen emellan (seger 33-7) inte kommer upprepas.

– Det kan vi glömma direkt. Lugi är ett bra lag. De drar gärna ner tempot och har ett tungt sätt att spela försvar. Det krävs att vi är på tå om vi ska vinna, att vi gör det bra helt enkelt, säger Henrik Signell. I det här läget kan det faktiskt vara klokt att återkoppla till Champions League-matchen mot Larvik, för där gjorde Sävehof många rätt. Framför allt i den andra halvleken då Sävehof hämtade in ett fyramålsunderläge till tremålsvinst.

– Vi gjorde en del fel bakåt i första halvlek som vi borde kunna undvika när vi förberett oss som vi gjort. Vet inte om det berodde på frustration, men positivt var att vi inte låg under med många mål och vi kände att det fanns mycket att förbättra, förklarar Henrik Signell.

När den insikten går att omsätta i handling kan mycket hända. Matchen mellan Sveriges två just nu bästa damhandbollslag följs av ännu en toppmatch i Partille Arena. På söndag väntar Esbjerg i Champions League.

– Vi har en bred trupp och satsar både på SHE och Champions League, klargör Henrik Signell.

Spelplats

Partille Arena
Arenagatan, Partille, Sverige

IK Sävehof

# SpelarePositionMatcherMålSkott% Mål2 minMEPRäddningarRäddningar %Straff rädd.Räddning straff %
1Johanna BundsenMålvakt0000000000
2Julia WalsternH90000000000
3Emma Ekenman-FernisH60100000000
4Loui SandV60300000000
5Joanna Lindvall-HaggrenH60000000000
6Ida OdénH90300000000
7Thess KrönellM60000100000
8Elin EnhörningM60200200000
9Julia Eriksson9M0200000000
13Elin Hallagård9M0100000000
14Linnea Pettersson9M0200000000
19Olivia MellegårdV60300000000
28Jamina RobertsV90300000000
 Total 02000300000

Lugi HF

PositionMatcherMålSkott% Mål2 minMEPRäddningarRäddningar %Straff rädd.Räddning straff %
 0000000000