Resultat

Lag1:a halvlek2:a halvlekResultatUtfall
IK Sävehof (D)131326Vinst
Team Eslövs IK13619Förlust

IK Sävehof (D)

# SpelarePositionMålVarning2 minRött kort% MålSkottMEPRäddningarRäddningar %MatcherStraff rädd.Räddning straff %
1Johanna BundsenMålvakt100000000100
3Emma Ekenman-FernisH6301000000100
4Loui SandV6700000000100
5Joanna Lindvall-HaggrenH6200000000100
6Ida OdénH9300000000100
7Thess KrönellM6100000000100
8Elin EnhörningM6101000000100
9Julia Eriksson9M002000000100
12Isabella MouratidouMålvakt000000000100
13Elin Hallagård9M300000000100
14Linnea Pettersson9M000000000100
19Olivia MellegårdV6201000000100
28Jamina RobertsV9300000000100
 Total 26050000001300

Team Eslövs IK

PositionMålVarning2 minRött kort% MålSkottMEPRäddningarRäddningar %MatcherStraff rädd.Räddning straff %
 000000000000

Spelplats

Partille Arena
Arenagatan, Partille, Sverige

Återblicka

Publik 3700

Domare Emil Blanck och Johan Larsson

Henrik Signell inför matchen

Efter en hektisk vår och sommar är det höst (nåja… vädret kanske antyder något annat) och handboll igen. Men det känns sannerligen inte som vardag för Sävehoftränaren Henrik Signell.

– Jag kom hem från OS en måndagsnatt och på tisdagen satte vi igång och träna igen. Det har inte varit mycket ledigt, men jag får mycket energi både från laget och genom vår nya arena, säger Signell som ju parallellt med uppdraget i Sävehof också är förbundskapten.

Nu är det premiär igen. Sävehof ställs mot Eslöv, och även om det är mycket fokus på invigningen av Partille Arena är det också ett sportsligt uppdrag som skall genomföras.

– Det är alltid vanskligt att veta var man står i det här läget, men vi är nöjda mer förberedelserna och läget i laget. Johanna Ahlm och Rikke Jensen är de enda som är borta från spel, men vi har en bred trupp och står inte och faller med någon enskild spelare, säger Henrik Signell.

Han påpekar att Elin Karlsson och Ida Odén, som förvisso tillhörde laget när förra säsongen avslutades, kan räknas som tillskott och det gör förstås Jamina Roberts också.

– Våra unga spelare som gjorde bra insatser redan förra säsongen har samtidigt blivit ett år äldre. Att vi har en bred trupp är bara angenäma problem och av erfarenhet vet vi att Champions League-spel med täta matcher sliter på spelarna, så det är bra att vi står rustade inför säsongen, fortsätter han.

Att vara först ut inför fullsatta läktare i nya Partille Arena ser hela laget fram emot:

– Det känns rysligt bra. Vi har en häftig, stor och modern arena med alla faciliteter vi kan önska oss. Det är kul för både spelare, ledare, klubben som helhet och framför allt för publiken, säger Signell.