IK Sävehof (D) vs Team Eslövs IK

vs
2016-09-17
Resultat: 26 - 19

Matchreferat

Publik 3700

Domare Emil Blanck och Johan Larsson

Henrik Signell inför matchen

Efter en hektisk vår och sommar är det höst (nåja… vädret kanske antyder något annat) och handboll igen. Men det känns sannerligen inte som vardag för Sävehoftränaren Henrik Signell.

- Jag kom hem från OS en måndagsnatt och på tisdagen satte vi igång och träna igen. Det har inte varit mycket ledigt, men jag får mycket energi både från laget och genom vår nya arena, säger Signell som ju parallellt med uppdraget i Sävehof också är förbundskapten.

Nu är det premiär igen. Sävehof ställs mot Eslöv, och även om det är mycket fokus på invigningen av Partille Arena är det också ett sportsligt uppdrag som skall genomföras.

- Det är alltid vanskligt att veta var man står i det här läget, men vi är nöjda mer förberedelserna och läget i laget. Johanna Ahlm och Rikke Jensen är de enda som är borta från spel, men vi har en bred trupp och står inte och faller med någon enskild spelare, säger Henrik Signell.

Han påpekar att Elin Karlsson och Ida Odén, som förvisso tillhörde laget när förra säsongen avslutades, kan räknas som tillskott och det gör förstås Jamina Roberts också.

- Våra unga spelare som gjorde bra insatser redan förra säsongen har samtidigt blivit ett år äldre. Att vi har en bred trupp är bara angenäma problem och av erfarenhet vet vi att Champions League-spel med täta matcher sliter på spelarna, så det är bra att vi står rustade inför säsongen, fortsätter han.

Att vara först ut inför fullsatta läktare i nya Partille Arena ser hela laget fram emot:

- Det känns rysligt bra. Vi har en häftig, stor och modern arena med alla faciliteter vi kan önska oss. Det är kul för både spelare, ledare, klubben som helhet och framför allt för publiken, säger Signell.

Spelplats

Partille Arena
Arenagatan, Partille, Sverige

IK Sävehof

# SpelarePositionMatcherMålSkott% Mål2 minMEPRäddningarRäddningar %Straff rädd.Räddning straff %
1Johanna BundsenMålvakt1100000000
3Emma Ekenman-FernisH61300100000
4Loui SandV61700000000
5Joanna Lindvall-HaggrenH61200000000
6Ida OdénH91300000000
7Thess KrönellM61100000000
8Elin EnhörningM61100100000
9Julia Eriksson9M1000200000
12Isabella MouratidouMålvakt1000000000
13Elin Hallagård9M1300000000
14Linnea Pettersson9M1000000000
19Olivia MellegårdV61200100000
28Jamina RobertsV91300000000
 Total 132600500000

Team Eslöv

PositionMatcherMålSkott% Mål2 minMEPRäddningarRäddningar %Straff rädd.Räddning straff %
 0000000000