IK Sävehof (D) vs BK Heid

vs
2017-03-27
Resultat: 37 - 23

Matchreferat

Publik 1355

Domare Mattias Fält och Michael Holm

Damerna har återtagit serieledningen i SHE. Detta efter seger mot Heid med 37–23 i Partille Arena.

– Alla var jätteladdade att spela igen efter uppehållet, säger åttamålsskytten Rikke Jensen.

Efter nästan en månads serieuppehåll gick Sävehof ut för att möta Heid i Partille Arena. Och de gjorde hemmalaget med vetskapen om att det, vid poäng, återigen skulle bli serieledning efter att Lugi gått på pumpen mot VästeråsIrsta i torsdags. 

Kanske var det den hungern som gjorde att Sävehof inledde i ett rasande tempo. Med bra tryck i kontringarna och fantasifullt anfallsspel, gick de gulsvarta upp till en sexmåls-ledning efter bara tio minuter. Man fortsatte sedan på inslagen väg, växlade aldrig ned utan öste på och gick till halvtidsvila med ledning 21–11. 

– Det var roligt att spela igen. Vi har haft ett par bra träningsveckor där vi fokuserat på detaljer, säger Jensen.

Den andra halvleken blev sedan en defilering mot seger. Heid kom aldrig riktigt nära och slutresultatet skrevs till 37–23. Därmed har Sävehof intagit förstaplatsen i SHE och har givit sig själva bra förutsättningar till att få pole position inför slutspelet. Grundserien avslutas på onsdag. Sista matchen för Sävehof är mot Eslöv på bortaplan. Men Jensen tar inte ut något i förskott.

– Än har vi inte säkrat någonting och vi har inte pratat om slutspelet ännu. Nu ska vi vinna sista matchen.

Hur kändes det för egen del?

– Det var roligt att få spela och det kändes som jag tog chansen även om allt inte satt i kväll, säger Rikke Jensen.

Vill du vara på plats på samtliga hemmamatcher under slutspelet ska du köpa Slutspelskortet. Det gör du här

Spelplats

Partille Arena
Arenagatan, Partille, Sverige

IK Sävehof

# Spelare Position Matcher Mål Skott % Mål 2 min MEP Räddningar Räddningar % Straff rädd. Räddning straff %
1Johanna BundsenMålvakt0000000000
3Emma Ekenman-FernisH60800000000
5Joanna Lindvall-HaggrenH60100000000
6Ida OdénH90300000000
7Thess KrönellM60300000000
8Elin EnhörningM60300000000
10Hanna ÖrtorpV60000000000
11Rikke JensenV90800000000
12Isabella MouratidouMålvakt0000000000
13Elin Hallagård9M0400000000
14Linnea Pettersson9M0200100000
19Olivia MellegårdV60500000000
 Total 03700100000

BK Heid

Position Matcher Mål Skott % Mål 2 min MEP Räddningar Räddningar % Straff rädd. Räddning straff %
 02300000000