Skövde HF vs IK Sävehof (D)

vs
2016-10-26
Resultat: 26 - 32

Matchreferat

Publik 1376

Domare Hans Lejon och Erik Nielsen

Henrik Signell inför kvällens match

Den intensiva perioden med matcher fortsätter för Sävehofs del med Skövde (borta) som motståndare i kväll. Tränaren Henrik Signell är på det klara med vad han vill att laget skall prestera:

– Försvarsmässigt har vi varit bra på slutet, och det är på samma sätt vi vill fortsätta. Anfallsmässigt är det saker som vi just nu vill ha bättre flyt. Det handlar om att förflytta bollen snabbare, vara tydliga mot varandra och förstås att gå för fullt när vi får rätt lägen, säger han.

Fokus läggs såklart på det egna spelet, men Henrik Signell berättar att han lägger mer tid på att analysera motståndare den här säsongen än vad han gjort tidigare.

– Egentligen har jag trappat upp det år för år. Det är en utbildning och vanesak för spelare och kunna ta till sig information, och vi ser det som speciellt viktigt nu när det är tätt mellan matcherna, fortsätter han.

Skövde har startat seriespelet med tre vinster och två förluster, och smällen mot Heid senast (22-26) innebär att det blir en revanschsugen motståndare som Sävehof ställs mot.

– Vi har mött Skövde många gånger och har koll på hur de agerar, men samtidigt har både de och vi en del nya spelare och det är klart att vi hela tiden behöver uppdatera analysen av motståndare, säger Henrik Signell.

Det är avkast i Skövde Arena klockan 19.15.

Spelplats

Actic Arena Skövde
Egnells väg 1, 541 40 Skövde, Sverige

IK Sävehof (D)

# Spelare Position Matcher Mål Skott % Mål 2 min MEP Räddningar Räddningar % Straff rädd. Räddning straff %
1Johanna BundsenMålvakt0000000000
3Emma Ekenman-FernisH60600000000
4Loui SandV60200000000
5Joanna Lindvall-HaggrenH60300000000
6Ida OdénH90100000000
7Thess KrönellM60000000000
8Elin EnhörningM60300100000
9Julia Eriksson9M0000000000
11Rikke JensenV90000000000
12Isabella MouratidouMålvakt0000000000
13Elin Hallagård9M0400100000
14Linnea Pettersson9M0500000000
19Olivia MellegårdV60400000000
20Johanna Ahlm9M0000000000
28Jamina RobertsV90400000000